Choď na obsah Choď na menu
  

 

Ahojte. V prvom rade by som sa chcela ospravedlniť všetkým vám, ktorým som neodpovedala na otázky. Nakoľko na túto stránku už takmer vôbec nechodím, chcem vás poprosiť, aby ste mi sem už viac nepísali. Keď sa ma chcete niečo opýtať, tak mi môžete nechať komentár na mojej novej stránke. Môžete tam nájsť aj rôzne články, ktoré sú tvorené hravou obrázkovou formou aj pre tých najmladších čitateľov. 

 

 

                                     

 

 

 

 

                                       moja druhá stránka, kde ma môžete zastihnúť:

 

                      www.yorkshireterrier.weblahko.sk

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

pomoc s pazurikmi

(katika, 10. 1. 2011 15:53)

chcela by som sa opitat ci yorshirom sa strihaju pazuriki


DAKUJEM

Odpoveď na : veľkosť psíka 9.1.2011

(Monika - majiteľka stránky, 9. 1. 2011 19:19)

Dobrý deň. Podla vášho opisu usudzujem, že sa jedná o fenku stredného vzrastu. Ešte má len 3,5 mesiaca a 2kg, ešte narastie a aj priberie. Či je prekrmovaná usúdiť neviem, musela by som ju vidieť.

Prajem pekný deň :))

veľkosť psíka

(ulrika, 9. 1. 2011 18:16)

Dobrý deň,
potrebujem poradiť. Kupili sme yorkshira, fenku. Vážila okolo 1 kg. Teraz ma tak do 2kg a meria aj s hlavičkou 35 cm na dĺžku.Ešte nezačala šedivieť, iba na hlavičke má zopár sivých vláskov. Nevieme, akého yorkshira vlastne máme a či náhodou nemáme mini a toho nášho neprepchávame.Dávame mu papať 3-4 za deň. Teraz má 3 a pol mesiaca. Nepôsobi tučne

Odpoveď na: Lily - slawka, 7.1.2011

(Monika - majiteľka stránky, 8. 1. 2011 21:04)

Dobrý deň. Som rada, že hnačka prešla. :)

Uško jej môžete vylepiť. Ostrihajte jej srsť na uškách a zalepte jej uško leukoplastom tak, aby stálo do hora. Pozor nestiahnite jej to ucho silno. Uško jej nechajte vylepené max. tri dni (1 deň nestačí) a dajte jej to dole. Uško by jej malo ostať pekne stáť. Ušká aj keď stoja pri raste zúbkov, alebo pri výmene zúbkov znova padnú.

Niekedy pomôže aj masírovanie uší.

Odpoveď na: poradit - pavol, 6.1.2011

(Monika - majiteľka stránky, 8. 1. 2011 20:40)

Dobrý deň.

Neviem či máte fenky v byte, ale v predpoklade že nie, tak je to len na vás aké pohlavie si vyberiete. Ak máte fenky v byte, tak určite by som odporúčala fenku. Pri troch fenkách by mohol byť so psíkom problém najmä v čase hárania.

V neposlednom rade záleží aj od velkosti feniek či sú trpazličie, alebo nie, ale predovšetkým záleží aj od povahy feniek. Niektoré feny neznesú cudzie šteňa rovnakého pohlavia a ublížia. Ťažko povedať čo vám bude lepšie a ako budú reágovať, keďže vaše fenky nepoznám.

Všetko si dôkladne zvážte a neunáhlite sa, aby ste to neolutovali.

Lily

(slawka, 7. 1. 2011 8:24)

Dobrý.. chcela som Vám len poďakovať za radu,problém s hnačkami prešiel zrejme aj vďaka tomu,že sme jej začali miešať pomrvené granulky s kuracím mäskom.Odkedy to papá ma tuhú stolicu.
Ešte by som sa Vás chcela opýtať,od koľkých mesiacov je dobré lepiť ušká?Lebo mojej malej jedno uško stojí pekne,ale druhé jej padá.ako jej mám tie ušká vyholiť?Za odpoveď Vám vopred ďakujem. :)

poradit

(pavol, 6. 1. 2011 17:42)

chcel by som sa poradit:chcem si kupit yorkshire teriera a mam ma tri sucky bieleho spica ci je vhodnejsie kupit psa ci fenku neviem jak sa budu znasat aby mu neublizili

Odpoveď na: york 1.1. 2011

(Monika - majiteľka stránky, 4. 1. 2011 22:30)

Dobrý deň. Neviem či som vás správne pochopila, či máte 2 dňové šteniatko, alebo či máte šteniatko 2 dni. Bruško treba masírovať vždy po napapaní. Ak vaše šteniatko nemá dva dni, ale vy ho máte dva dni chcela by som sa v prvom rade opýtať, čo mu dávate papať. Pokial má šteniatko dva dni pravdepodobne ho dojčí matka, ktorá po pôrode produkuje tzv. mledzivo. To má mierne preháňavé účinky a pôsobí priaznivo nie len pri tvorbe imunity šteňaťa, ale aj pri vylúčení prvého obsahu čriev tzv. smolky. (Smolka je hustý tmavý obsah čriev).

Potom by už nemal byť problém.

No ak má vaše šteniatko takýto problém v prvom rade odporúčam poradiť sa s veterinárnym lekárom.

2 odpoveď na: Lily 4.1.2011

(Monika - majiteľka stránky, 4. 1. 2011 22:05)

To že fenka sa na WC nevyšpiní, ale počká kým ju nepustíte je prirodzená reakcia, kedže nechápe čo sa od nej očakáva. Skrúťte si noviny, keď ju pristihnete pri tom ako niekde špiní capnite ju novinamy po zadku. Nie silno a nie rukou, ruky musí pes chápať ako zdroj pochvali a nie trestu. Trestať treba psíka len minimálne, len keď sa to ozaj inak nedá. Trestať novinamy môžete len keď ju pristihnete pri čine. Už keď sa vyšpiní a ide preč, tak ju nebite, nemá to zmysel, nebude vedieť prečo dostala. Dosiahnete len to, že sa vás bude báť. Nikdy necvičte psa a neučte na čistotu keď ste nahnevaná, alebo vás niekto predtým vytočil. Psík s vás nervozitu a hnev vycíti. Pri výcviku treba mať veselú náladu a radosť v očiach.

Pri učení na čistotu je najdôležitejšia trpezlivosť.

Neviem aké wc má vaša fenka, ale nie všetky psíky sa naučia na mačacie WC. Na začiatok stačí väčšia krabica, stačí zostrihnúť boky, aby to nebolo pre psa depresívne a netreba ju odtial pustiť, kím sa nevyšpiní. Počas dňa ju nechajte tak, s učením začnite hneď ako sa Lily zobudí a zo začiatku to aj tak praktizujte vždy po zobudení, najlepšie je vytrvať a vždy keď sa zobudí nechať ju vyšpiniť na noviny, alebo plienkovú podložku, zakaždým keď ju neustriehnete a po zobudení nedohliadnete aby sa vyšpinila v krabici sa výcvik predĺži. Keď sa už vyšpiní po zobudení, tak ju začnite vodiť na WC aj keď sa napije, alebo nažerie. Musíte vytrvať a byť dôsledná, tak by sa mal behom 2 - 3 týždňov dostaviť výsledok a Lily by mala chodiť na WC už aj sama, alebo možno už len s vaším doprovodom.

Po spánku sa to najlepšie učí, pretože skôr či neskôr sa psík určite vyšpiní. Vaša fenka je ešte dosť malá niektorý chovatelia odporúčajú začať s výcvikom až od 3 mesiacov. Samozrejme že sa môže aj skôr, ja som naše šteniatka učila už od 5 - 6 týždňov odkedy sa pohybovali už aj volne po byte.

Fenke môžete pomôcť aj tým, že trochu namočíte podložku, alebo noviny do moču a dali to na miesto určené na močenie.Tak bude cítiť pach moču a učenie sa tým môže zjednodušiť.

Na učenie sú lepšie podložky, aspoň z mojej skúsenosti sú podložky určite lepšie. Šteniatka sa na to celkom rýchlo a dobre učia. Vaša fenka musí len pochopiť čo od nej vlastne očakávate. Keď ju budete mať v krabici buďte k nej milá, prihovárajte sa jej, aby to všetko na ňu nepôsobilo deprimujúco.

Keď sa vyšpiní nezabudnite ju pochváliť a dať jej maškrtku.

Je pravidlom, že pod milím slovom sa úspech dostaví skôr ako pod nátlakom.

Nebojte sa buďte vytrvalá a uvidíte sama, že úspech sa skôr či neskôr dostaví. :))

Držím vám palce, nech sa vám darí a nech sa vám to podarí čo najskôr. :))

Bola by som rada, keby ste sa neskôr ešte ozvali čo je svami, ako sa vám darí a ako napredujete s výcvikom hygieny.

Odpoveď na: Lily 4.1.2011

(Monika - majiteľka stránky, 4. 1. 2011 22:03)

Dobrý deň. Hovoríte, že šteniatku hnačky pretrvávajú už od minulého týždňa? POZOR! Hnačka je veľmi nebezpečný a silný protivník, dokáže zlomiť aj zdatného dospelého psa. Šteniatko hnačka veľmi oslabí, dokonca pri pretrvávajúcej niekoľko dňovej hnačke ide šteniatku skutočne už o život. Pri mladších šteniatkach stačia aj 2 -3 dni hnačky a už im nemusí byť pomoci.

Netrápte sa tým, že nechce žrať granule, momentálne je treba dať na prvé miesto zbaviť ju hnačky. Neviem nakoľko a či vaša fenka prijíma potravu, ale určite je nechutenstvo spôsobené hnačkou. Pokial hnačka neustúpi granule jej vôbec nedávajte. Granulkami začnite kŕmiť až po 3 - 4 dňoch po ústupení hnačky.

Na hnačku odporúčam TENAZYM, je to pasta v striekačke. Dostať to len na lekársky predpis. Je to veľmi dobrá pomôcka na hnačku, ale pomôže aj pri iných problémoch, napr. pomáha aj pri vonkajších poraneniach kože. Používa sa to aj pri cis. rezoch, pri šití sa pasta dáva na ranu aj na vnútorné stehy.

Šteniatku úplne stačí malá bodka pasty. Dáte si bodku pasty na prst a natriete to psíkovy na jazyk. Je to pasta, takže psík to nemá ako vypluť. Pasta začne zaberať v deň podania, ale aj napriek tomu liečba trvá 5 dní, 2 - 3 dni po ustúpení hnačky. Pasta sa nesmie hneď prestať podávať po ustúpení hnačky, inak by sa hnačka mohla vrátiť.

No piškóty, piškóty nie sú vhodné pre šteniatka a pre psy všeobecne. Piškóty obsahujú cukor, čo by psy nemali vôbec žrať. Neskôr by psík mohol mať problémy so zubamy.

Doktor vám radí dobre, diéta musí byť, bez toho to nepôjde. Na hnačku je dobrá ryža s hydinovým mäskom, alebo králičím mäsom a varenou mrkvičkou. Ryža a mrkva preto že zapeká, hydinové a králičie mäso zato, že je dietetické. (Pri varení ryži ani po uvarení nepridávajte olej! Nedávajte ho ani do vody pred varením ryže).
Keď jej naberiete žrať, tak jej to môžete ešte poliať trochou čierneho čaju, aby to nemala také suché.
Nedávajte jej žrania naraz vela, dajte jej to v malých dávkach, ale aspoň 4 - 5x za deň.
Vodu jej nedávajte, namiesto vody jej uvarte čierny ruský čaj.

Lily

(slawka, 4. 1. 2011 8:57)

Dobrý deň,bola by som rada keby ste mi mohli poradiť.Mám 2mesacnu fenku Lily,robí mi veľké starosti.Nechce mi už papať granulky.Keď sme boli pred týždňom na druhé očkovanie,dostala mi po ňom hnačky,ktoré pretrvávajú,ale už nie sú také silné.Bola som u veterinára a ten mi povedal že má mať diétu,piškóty s čajom.varenú kuracinu a tak,a neskôr mám začať dávať granulky,tak som to robila a včera som skúsila jej davať granulky ale nechce ich.Asi si zvykla na mäsko a ja neviem či to je dobré.Možte mi poradiť ako ju mám znova naučiť na granulky?A ešte skúšala som je dávať na WC podľa vášho návodu,no nepomáha to.Ona mi na tom nechce cikat,vždy si počká kým jej dáme pokoj a pojde sa vycikat na podlahu,alebo pod skrinu.Nechcem na ňu kričať tak mi prosím pomôžte.Budem Vám naozaj veľmi vďačná.

york

(mikina, 1. 1. 2011 21:19)

Dobry, vecer, mam stenitko ma 2 dni, nemoze sa vykakat co mam robyt pomaham - masirovanim a trenim zadocka vtedy trochu kaka, ale malo. Co mam robit?

Odpoveď na: rada 27.12. 2010

(Monika - majiteľka stránky, 30. 12. 2010 15:54)

Dobrý deň. Šesť týždňové šteniatko ešte nemá poriadne ani zúbky, ešte mu len rastú.
Podľa svojich šteniat viem, že 6 týždňové šteniatko nevie ešte poriadne papať.

Neviem či vaše šteniatko už prehryzne granulku, alebo len prehltne , ale ak aj áno aj tak by som zo začiatku odporúčala granulky namáčať do trošky teplej vody. Ja som zvykla dávať svojím šteniatkam pár granuliek, chlebík alebo ryžu, varené mäsko (hydinu) varenú zeleninku, ... . Šteniatka sa kŕmia zo začiatku 5x denne v malých dávkach. Denná dávka by mala byť uvedená na obale granúl, pozor neprekrmovať. Šteniatka sú pažravé, zožere aj viac keď mu dáte, ale prekrmovanie mu skôr ublíži ako pomôže. :)) Držím palce a prajem veľa pekných zážitkov so šteniatkom :D

Odpoveď na: potrebujem poradit 26.12.10

(Monika - majiteľka stránky, 30. 12. 2010 15:25)

Dobrý deň. Učiť sa dá v každom veku, to že má váš psík jeden rok neznamená, že sa už nič nenaučí. Aj ročného psíka sa dá všeličo naučiť, bude to síce náročnejšie a bude si to vyžadovať pevnejšie nervy, ale dá sa to. Šteniatko sa na čistotu ľahko učí, osvojí si základy už v rannom veku a pokladá to za prirodzené. S dospelým psíkom to bude trvať dlhšie, bude to náročnejšie, ale dá sa to. Pri výcviku postupujte ako s malým šteniatkom, nekričte a nebite ho, nesmie sa vás báť, inak bude všetko ovela náročnejšie, psík nebude chcieť pod nátlakom spolupracovať. Dolu nižšie v komentároch som uviedla postup ako na to. Ak chcete prečítajte si ich. Prajem pekný deň a držím palce so psíkom, aby sa vám to podarilo. :)))

Odpoveď na: uška 24. 12. 2010

(Monika - majiteľka stránky, 30. 12. 2010 15:08)

Dobrý deň. Ucho je samočistiaci orgán. Čistiť ho netreba, teda aspoň paličkami určite nie. U vet. lekára dostať kúpiť rôzne kvapky na prečistenie uší. Je to jednoduché, len sa nakvapká a ucho sa prečistí, šetrne odstraňuje aj ušný maz.

Pokial sa vám fenka škrabe pozrite jej uši, či niesú suché, či nemajú zmenenú farbu teda či niesú sčervenalé, pričuchnite k nim, či z uší necítiť zápach. Pokiaľ sa aspoň jeden z týchto príznakov u vašej fenky potvrdí, v jej ušiach sa rozmáha zápal.

Pokial je ucho v poriadku pozrite či sa v jej srsti neskrývajú nežiadúce parazity. Pozrite hlavne na hlave v blízkosti uší, pri koreni chvosta a na brušku. Pokial máte podozrenie na parazity odporúčam použiť prípravok FRONTLINE, je to vodička v malej pipetke. Pipetka vyzerá ako malý trojuholníček a na jednej strane má dlhšie tenké hrdlo. Pozor, je to robené na určitú váhu. Je to cenovo náročnejšie, ale tie peniaze za to stoja. Mám to odskúšané. Pri mojej fenke kokrice Džesike som vyskúšala všetko možné proti blchám, nič ich nezničilo úplne, jedine tento prípravok zničil všetky blchy takmer okamžite (v priebehu pjedného dňa). Je to pre blchy otrava, vodička sa vmasíruje psíkovi medzi lopatky, zíde psovi do krvi a keď sa blcha napije okamžite hynie. Účinnosť broti blchám má 3 mesiace a proti kliešťom 2 mesiace. Vydrží to však aj dlhšie. Ja som to svojím psíkom aplikovala naposledy pred letom a ešte doteraz majú moje psy od bĺch pokoj.

Pokiaľ ani parazity niesú u vašej fenky problémom všímajte si jej správanie, či sa škrabe len za ušami, alebo aj na iných miestach, všímajte si, či si neťahá zadok po zemi, alebo či sa neobtiera o iné predmety. Pretože toto všetko by bolo príznakom naplnenia análnych žliaz a odchod sekrétu z nich by mohol byť zamedzený. Vtedy treba žľazy manuálne vyprázdniť. Pokial to neviete, alebo s tým nemáte skúsenosť, navštívte vet. lekára on vás to môže naučiť. Držím palce, v každom prípade by ma potešilo, keby ste sa ešte ozvali čo a ako s vašou fenkou, ako to dopadlo a čo pomohlo. Prajem pekný deň. :))

Odpoveď na: Zmenene správanie 20.12.10

(Monika - majiteľka stránky, 30. 12. 2010 13:46)

Dobrý deň. Vaša fenka bola zvyknutá na to, že vo vašej domácnosti bola stredobodom pozornosti len ona. Po návrate vašej manželky s dieťatkom z pôrodnice vaša fenka zistila, že už nieje len ona stredobodom pozornosti. Nevšíma si vás a nechce sa s vami hrať, pretože je urazená, alebo na vášho synčeka žiarli. Ona síce nechápe tomu čo je to dieťa, ale veľmi dobre rozumie tomu, že vaša pozornosť nie je zameraná len na ňu. Svojím správaním vám dáva najavo, že sa jej nepáči, že sa jej už tak nevenujete a vynucuje si vašu pozornosť. Nebojte sa, fenka si na prítomnosť nového člena rodiny zvykne, hrajte sa s ňou, venujte sa jej aby sa uistila, že aj ona patrí do rodiny. Fenka sa prispôsobí novej situácií a nemali by s ňou byť žiadne problémy. Pokiaľ by sa jej správanie nepolepšilo, čo nepredpokladám kontaktujte ma a skúsime to riešiť iným spôsobom, alebo sa skúste obrátiť na skúseného cvičiteľa problémových psov a popýtať sa o radu. Blahoželám vám k synčekovi a držím palce :)))

Odpoveď na: tehotna sucka 13. 12. 10

(Monika - majiteľka stránky, 30. 12. 2010 12:56)

Dobrý deň. Brezivosť u fenky zistíte buď sonografickým vyšetrením, alebo podľa príznakov, ktoré sa prejavia v druhej polovici brezivosti. Fenke sa zmení správanie, je pokojná, často močí, zväčšuje sa bruško, na hmat je oblejšie, mliečna žľaza sa zväčšuje a napĺňa mledzivom ... Velkosť bruška závisí od počtu šteniatok.

Pokiaľ chcete aby vaša fenka priviedla na svet zdravé šteniatka a počas odchovu ostali pri plnom zdraví šteniatka a aj fena je nevyhnutné a dôležité naštudovať si odbornú literatúru: starostlivosť o fenku počas brezivosti, základy pôrodu, pomoc pri pôrode, starostlivosť o šteňatá a fenu po pôrode, ... .

Fenke sa mení výživa, ktorá musí byť plnohodnotná. Po okotení sa pridáva aj vápnik, vitamíny, lenže pozor! nadbytok vitamínov škodí rovnako ako aj ich nedostatok, s vápnikom veľmi opatrne, pri pravidelnom podávaní väčšieho množstva vápnika si organizmus na prísun zvykne a stratí schopnosť reagovať na ozajstnú potrebu vápnika. Pokial je nedostatok vápnika prejaví sa to ako mliečna horúčka.
Takzvane fenka "zíde z vápnika", POZOR ak sa takéto niečo stane fenke ide o život! Pokiaľ sa okamžite nevyhľadá veterinárna pomoc, fenka do pár hodín uhynie!!!

V priemere trvá brezivosť u fenky 63 dní +-
Pýtali ste sa či je dobré dať fenku pripustiť znova. Všetko záleží na dohode s majiteľmi psíka, väčšinou sa párenie opakuje. Medzi jednotlivými pripúšťaniami sa necháva jeden deň prestávka.

Odchov šteniat a starostlivosť o šteňatá nie je také jednoduché ako sa mnohým ľuďom zdá.

Držím palce, aby sa podarilo odchovať zdravé a krásne šteniatka. :)) Prajem pekný deň

rada

(katka, 27. 12. 2010 23:08)

Velmi by ma potesilo keby ste mi poradili ako casto treba davat papat mini york.ma 6 tyzdnov,nevieme presne davkovanie pretoze sme ho dostali pod stromcek takze aspon na zaciatok by sme sa chceli poradit kolko krat denne by mal papat ...davame mu royal canin...dakujem

potrebujem poradit

(alexandra, 26. 12. 2010 19:30)

prosim vas chcela by som sa vas opitat ze ked moj psicek uz dovrsil jeden rok ci mam esce sancu ho naucit aby cikal tam kde chcem prosim vas ked budete mat cas odpiste mi dakujem

uška

(bibi, 24. 12. 2010 10:58)

dobry den,moja fenka si stale škrabe uši,pravidelne ich čistime,aj u veterinara sme boli,nepovedal že ma zapal,vyčistil ich,vytlačil jej an. žlazy a dal nam pripravok proti parazitom,pomohlo ale len asi na mesiac,z čoho to može byt? :(


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40

následující »